Amatör Telsiz Forum | Türkiye'nin Amatör Telsizci Forumu SINAV & YASA & YÖNETMELİK Amatör Telsizcilik Yasa ve Yönetmelikleri BTK'ya Röle Ruhsat Başvurusu Nasıl Yapılır?
BTK'ya Röle Ruhsat Başvurusu Nasıl Yapılır?
TA4VA
BTK'ya Röle Ruhsat Başvurusu Nasıl Yapılır?
0
854
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Lightbulb 
Şuan Offine!
TA4VA Başkan
*******
 • Konular22
 • Mesajlar27
 • Rep puanı 0
Dostlar selam
Bildiğiniz gibi amatör telsizcilikte röle kurmak için ruhsat başvurusunu sadece amatör telsiz dernekleri yapabiliyor. Eğer bir derneğin yöneticisi iseniz aşağıda anlattım şekilde siz de bölgeniz için ihtiyacınız olan tekrarlayıcı ruhsatına başvurabilirsiniz. 
Not: BTK, "Cevher" adında bir yeni web portalı duyurdu. Aşağıdaki anlattığım süreç yakında bu portala taşınacak. Fakat bu yazıyı yazdığım tarihte henüz Cevher aktif kullanımda değil. Aktif hale geldiğinde bu yazıyı da güncellerim. 

 1. Talep Dilekçesi
 2. Kara Mobil Telsiz Sistemi Kurma & Kullanma Başvuru Formu
 3. Telsiz Bildirim Formu
Öncelikle derneğiniz antetli kağıdına "Tekrarlayıcı Frekans Ruhsatı Talebi" başlıklı bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu standart bir matbuu evrak değil. Başvurunuz tek frekans içerebileceği gibi birden fazla başvuru da yapılabilir. Genel olarak dilekçede şuna benzer cümlelerin olması yeterli;


Alıntı: AMATELDER derneği olarak Aydın ili Efeler ilçesi Aytepe mevkii için  439.200 88,5T ve Aydın ili Efeler ilçesi Çeştepe mevkii için 439.225 88,5T röle kurmak istiyoruz. Belirtilen sistemlere ait başvuru formları ekte bulunmaktadır. Her iki frekans için 5 (beş) yıl süreli ruhsatname çıkartılması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim. 

Bu dilekçeye ek olarak 2 adet form eklememiz gerekiyor. Bunlardan ilki "Kara Mobil Telsiz Sistemi Kurma & Kullanma Başvuru Formu". Bu formu doldururken frekans yazmadan sadece sisteme ait özelliklerin belirtilmesi gerekiyor. Örnek formu konuya ekledim. Oradan kopya çekerek 1. ve 2. sekmesini düzenleyip çıktı alabilirsiniz. 

İkinci formumuz ise "Telsiz Bildirim Formu" yine bunu da konu ekine ekledim. Oradaki gibi doldurup çıktısını almanız yeterli.

Sonrasında dilekçe, başvuru formu (2 sayfa) ve telsiz bildirim formunun çıktısını alıp bağlı olduğunuz Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Bölge Müdürlüğüne bu evrakları iletiyorsunuz. Evraklarınızı teslim alan Gelen evrak birimi eğer bir sorun yok ise sizlere 7-15 gün içinde telefon ya da e-posta ile ulaşarak ruhsat ücretini ödemeniz gerektiğini söylüyor. Siz de ziraat bankası şubelerinden ruhsat ücretini ödüyorsunuz ve ruhsatınız çıkmış oluyor.

İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!

İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
[Resim: imzalogo2.png]

TA4VA & K1AAN
Kaan ÇALIŞKAN
Amatör Telsiz DMR TG: İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!


Foruma Git: