Amatör Telsiz Forum | Türkiye'nin Amatör Telsizci Forumu

Tam versiyon: Raspberry pi ve RTL SDR ile QRP SDR-DSP Radyo Yapımı
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
[Resim: odNrjGtdJy.jpg?w=540&ssl=1]

Bu sunulan QRP radyo, 500 kHz’den 2 Gigahertz’e kadar tüm spektrumu alabilir.
Malzemeler
DONANIM
1 Raspberry Pi 3 Model B
1 RTLSDR USB donanım kilidi
1 Resistive Touch ile Görülmüş 7 İnç BeagleBone Yeşil LCD Pelerin
1 Eski USB fare kartı
1 Basmalı Düğmeli Döner Kodlayıcı
YAZILIM
Raspberry Pi Raspbian OS
ARAÇLAR
1 Lehim havyası
1 Lehim Teli, Kurşunsuz
Yazılım tanımlı radyo (SDR), geleneksel olarak donanımda uygulanan bileşenlerin (örn. Mikserler, filtreler, amplifikatörler, modülatörler / demodülatörler, dedektörler, vb.) Bunun yerine kişisel bir bilgisayardaki yazılım aracılığıyla uygulandığı bir radyo iletişim sistemidir veya yerleşik sistem.

İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!

Yukarıdaki videoda sunulan radyo, 500 kHz’den 2 Gigahertz’e kadar tüm spektrumu alabilir. Tüm dijital ve analog radyo sinyallerini çözebilir. Ayrıca, daha kolay frekans araması için bir ayar düğmesi içerir. Cihaz birkaç bölümden oluşmaktadır:

Cihazın kalbi Raspberry Pi 3 model B + kartı ve RTL SDR dongle’dır.
Kontrol panelli döner kodlayıcı (Kontrol panosu aslında orijinal döner kodlayıcının daha büyük bir sağlam kodlayıcıyla değiştirildiği bir USB faredir)
600 piksel üzerinde 1024 çözünürlüğe sahip 7 inç Dokunmatik Panel Ekran
Küçük D Sınıfı Ses amplifikatör kartı
Hoparlör
Raspberry Pi CPU’yu soğutmak için küçük fan
Güç kaynağı konektörü
ve BNC Anten jakı
SD kart, W3DJS’den Raspberry Pi için bir “HamPi” Ham Radyo Yazılımından oluşur. Aslında, gerekli tüm HAM programlarının önceden yüklenmiş olduğu bir Raspbian Pi işletim sisteminin bir görüntüsüdür. İndirme bağlantıları ve SD kartın nasıl kurulacağı aşağıdaki metinde verilmiştir:

İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!

RTLSDR güç tüketimi yaklaşık 300mA ve ekran tüketimi 1A, bu nedenle tüm sistemin kararlılığıyla ilgili sorunlar yaşadım. Bunu, açıklamadaki resimlerde gösterildiği gibi USB dongle’ın güç kaynağını doğrudan + 5V’ye bağlayarak çözdüm. Raspberry Pi ses çıkışı, çıkışın hoparlöre bağlı olduğu güç amplifikatör kartının girişine bağlanır.

RTLSDR yerine AirSpy, FUNcube dongle, HackRF veya SDRPlay SDR kullanabileceğimizi belirtmeme izin verin. Size bu cihazın temel radyo özelliklerini göstermek için “GQRX – Yazılım tanımlı radyo alıcısı” yazılımını kullanıyorum. Ancak, bu videoda sunulmayan bir düzine başka sinyal işleme programımız da var ve bunları size sunmayı umuyorum. aşağıdaki videolardan biri. Kısacası, Windows işletim sisteminde bu SDR radyo donanımıyla yapabileceğimiz her şey burada Raspbian Pi HamPi İşletim Sisteminde mevcuttur. Bu durumda, büyük avantaj, dokunmatik ekran fonksiyonunun ve döner kodlayıcının kullanılmasıdır, örneğin bunun nispeten küçük bir muhafaza içinde tam bir kompakt cihaz olması gerçeğidir. Kullanım kolaylığı için küçük bir kablosuz klavye ve fare kombinasyonu kullanılır.

Alıntıdır.
Kaynak: Mirko Pavleski Electronics , Arduino , Physics